Praguri noi în achizițiile publice pentru 2026: ce s-a schimbat și ce a rămas la fel

Legislatie · 24 iunie 2026

De la 1 ianuarie 2026 se aplică noi praguri valorice europene, ușor mai mici decât înainte. Pragurile de achiziție directă din România rămân însă neschimbate. Iată cifrele care contează.

Pragurile valorice decid de fiecare dată ce tip de procedură folosește o autoritate contractantă — de la achiziția directă, rapidă, până la procedura europeană, cu publicare la nivelul UE. Pentru 2026 avem două seturi de cifre de reținut: pragurile europene, care s-au schimbat, și pragurile de achiziție directă din România, care au rămas la fel.

## Pragurile europene 2026–2027 (ușor mai mici) Prin Regulamentele delegate (UE) 2025/2150 și 2025/2152, publicate în Jurnalul Oficial al UE pe 23 octombrie 2025, Comisia Europeană a actualizat pragurile aplicabile de la 1 ianuarie 2026. Pentru sectorul clasic (Legea 98/2016), valorile fără TVA sunt:

  • 5.404.000 € pentru contractele de lucrări (față de 5.538.000 € anterior);
  • 140.000 € pentru contractele de produse și servicii ale autorităților guvernamentale centrale (față de 143.000 €);
  • 216.000 € pentru contractele de produse și servicii ale celorlalte autorități contractante (față de 221.000 €).

Pragurile au scăzut ușor. Concret, câteva contracte care înainte stăteau sub pragul european intră acum în zona procedurilor cu publicare la nivelul UE — deci cu mai multă transparență și expunere.

## Pragurile de achiziție directă din România (neschimbate) Pentru achiziția directă — calea cea mai rapidă, fără procedură formală — se aplică în continuare pragurile din Legea 98/2016 (majorate prin Legea 208/2022). Valorile, fără TVA, sunt:

  • 270.120 lei pentru produse și servicii;
  • 900.400 lei pentru lucrări.

Sub aceste valori, autoritatea poate cumpăra direct. Aici își desfășoară activitatea majoritatea firmelor mici și medii, iar pe SEAP zona corespunde adesea anunțurilor de publicitate (ADV).

## Ce înseamnă pentru tine - Știi în ce „cutie" cade contractul. Valoarea estimată, raportată la pragurile de mai sus, îți spune dacă te aștepți la o procedură europeană, una simplificată sau o achiziție directă — și cât de multă documentație implică. - Atenție la conversia în euro. Pragurile europene sunt în euro; autoritățile le raportează la cursul stabilit periodic. La valori de graniță, un curs diferit poate muta contractul dintr-o categorie în alta. - Monitorizează zona de achiziție directă. Sub 270.120 lei (produse/servicii), respectiv 900.400 lei (lucrări), apar rapid oportunități pe care le prinde cine urmărește zilnic anunțurile.

## Pe scurt Pragurile europene au coborât ușor pentru 2026, cele de achiziție directă din România au rămas pe loc. Pentru un ofertant, important e să știi de fiecare dată sub care prag cade contractul — fiindcă de asta depinde tot restul: procedura, termenele și efortul.

## Surse - Regulamentele delegate (UE) 2025/2150 și 2025/2152 — Jurnalul Oficial al UE, 23.10.2025 - Notificare ANAP privind pragurile aplicabile - Legea nr. 98/2016 și Legea nr. 208/2022 (praguri achiziție directă)

Acest material are scop informativ și nu constituie consultanță juridică.

Surse: Regulamentele delegate (UE) 2025/2150 și 2025/2152 (JOUE, 23.10.2025); notificare ANAP; Legea 98/2016 și Legea 208/2022. Nu constituie consultanță juridică.

← Toate noutățile